PRAVIDLA ČÍNSKÉHO CVIČENÍ

 JAK SPRÁVNĚ CVIČIT PRO ZDRAVÍ A VITALITU

Čchi-kung cvičíme převážně ve stoje. Důvod je jednoduchý: vnitřní energie čchi je zakořeněna v chodidlech, prochází nohama, je řízena z pasu a nakonec putuje zády do paží a konečků prstů. Pokud stojíme, čerpáme zemský magnetismus prostřednictvím našich chodidel a snadněji tak aktivujeme energii čchi v celém těle.

Relaxační a uvolňující složka při cvičení je důležitější než složka výkonná. Zaměření na výkon z dlouhodobého hlediska celé tělo oslabuje - dochází k vyčerpání a přetěžování (naše tělo degeneruje).

V čínském cvičení čchi-kung existuje také tvrdý trénink, ten má ale velké omezení. Pro zdraví a vitalitu praktikuji převážně měkký čchi-kung. Má větší potenciál a umožňuje člověku životní posun na všech rovinách. V čchi-kungu se vyhýbáme extrémním pohybům a pozicím. Podle čínské medicíny a čínského cvičení extrémy narušují rovnováhu těla a mysli. 

PRAVIDLA CVIČENÍ

KDY JE VHODNÉ CVIČIT

Nejlepší je cvičit, když máte na cvičení chuť. Čchi-kung vás bude bavit a cvičení si užijete. Ideálním časem je prostor, během kterého máte jistotu, že vás nikdo a nic nebude rušit. Toto vědomí vám umožní se čchi-kungu plně věnovat.

Významnou částí dne z hlediska cvičení je ráno. Čchi-kung praktikovaný venku na vzduchu má úžasné účinky na naše zdraví. Ranní slunce, (nemusí svítit, stačí, když jsme vystaveni rannímu světlu), působí na obnovu celého organismu. Především během vážných zdravotních problémů cvičíme hlavně v tuto dobu. Výsledky se dostaví díky pravidelnému cvičení. Je třeba mít trpělivost a na výsledky si počkat. Jakákoliv ranní aktivita má význam, i procházka se psem. Také cvičení ve večerních hodinách má pro naše tělo blahodárné účinky. Západ slunce je více uklidňující a vylaďuje tělo i duši.

JÍDLO

Necvičíme na hladový nebo plný žaludek. Cvičení se doporučuje zakončit minimálně 30 minut před jídlem. Po jídle je lepší začít s praktikováním čchi-kungu po 1 hodině a více.

To jsou ideální podmínky. V běžném životě se ale potýkáme s nedostatkem času. Jednoznačně je lepší cvičit než necvičit. Proto můžeme vzhledem k našim možnostem některá pravidla porušit a mít mezi cvičením a jídlem kratší časový úsek. Pokud je to možné, uvedené pravidlo ale dodržujeme.

Cvičení čchi-kung spouští v těle hluboké transformační procesy. Předčasnou konzumací jídla bychom je zbytečně přerušili a mohli bychom přijít o benefity ze cvičení.

OBLEČENÍ

Výhodou cvičení je, že nevyžaduje žádné speciální oblečení ani vybavení. Stačí pohodlné oblečení, které neomezuje proudění energie v těle, prostor, kde je vám dobře a rozhodnutí, prožít čas vědomě a v souladu se svým vnitřním nastavením.

      INTENZITA CVIČENÍ

Jemné a uvolněné cvičení čchi-kung se cvičí na 60 - 70 % z našeho maxima. Je možné cvičit i na méně procent (klidně na 10 %) a účinky cviků jsou veliké. Jemné a uvolněné cvičení aktivuje regenerační procesy více než výkonové cvičení.

Jednotlivé cviky a pohyby, které praktikujeme jsou snadno zapamatovatelné, nejsou fyzicky náročné a dají se přizpůsobit různým pohybovým omezením.

   PRAVIDELNOST CVIČENÍ

Čchi-kung cvičíme pravidelně a každý den. I pokud máme minimum času, snažíme se aspoň na chvíli si zacvičit. Žádné cvičení, byť chvilkové, nepříjde na zmar. Úspěch v čchi-kungu je založen na vytrvalosti a pravidelnosti. I dvě minuty cvičení denně, představují 730 minut cvičení za rok, a to se projeví na našem zdraví a životě.

CVIČENÍ BĚHEM NEMOCI

     

VÍTR A PRŮVAN

Není vhodné cvičit na větru a v průvanu. Proud vzduchu má neblahé účinky na naši životní sílu čchi a na zdraví. Narušuje nervy a nervovou soustavu, což má za následek nejvíce zdravotních potíží.

     SPRCHA A KOUPEL

Sprchovat nebo koupat se doporučuje minimálně 20 minut před začátkem cvičení. Po cvičení se sprchujeme nejdříve po hodině, když to jde i déle. Voda odvádí získanou energii a to nechceme.

  MENSTRUACE

Během menstruace necvičíme intenzivně, ale pouze jemně a nenásilně.

     BOUŘKA A PRAVIDELNÉ POLEDNÍ CVIČENÍ

Nedoporučuje se pravidelně cvičit během poledne, kdy je silný jang. Za bouřky je lepší necvičit, protože jsou silné výboje.

KDY NENÍ VHODNÉ CVIČIT


VNÍMÁNÍ TĚLA A JEHO REAKCE

Snažíme se vnímat svoje tělo a přizpůsobovat jeho aktuálním potřebám. Například pokud cvičíme večer a nemůžeme potom spát, věnujeme se čchi-kungu ráno nebo dopoledne.

VNÍMÁNÍ CVIČENÍ

Necvičíme mechanicky, ale vnímáme, co se s námi děje a jak náš organismus reaguje.

VĚDOMÍ ROZVOJE

Jsme si stále vědomi, že čchi-kung je metoda tělesného, osobního a duševního rozvoje a nikoli obyčejné gymnastické cvičení. 


KDE JE VHODNÉ CVIČIT