SESTAVY A VARIANTY CVIČENÍ

Osm kusů brokátů

Sestava Osm kusů brokátů je tradiční čínské cvičení podporující zdraví a psychickou stabilitu. Pro svoji jednoduchost, vysokou účinnost a širokou možnost využití patří mezi nejdůležitější sestavy cviků pro zdraví. Sestava má několik úrovní. Jednotlivými kusy (cviky) a úrovněmi vás postupně provedu krok za krokem.

V čem vám cvičení Osmi kusů brokátu pomůže?

Cvičení působí blahodárně na regeneraci celého organismu. Působí na regeneraci vnitřních orgánů - srdce, plíce, játra, ledviny, žaludek, slezinu atd. Uvolňuje a uzdravuje naší psychiku, klouby, svaly, tkáně, záda. Aktivuje naší životní sílu a dodává energii.

Sestavy cviků jsou účinnější než jednotlivé cviky. Díky své propojenosti mají větší přínosy pro naše tělesné i duševní zdraví. Často lidé hledají cvičení pro zdraví a skládají si cviky sami. Umět si správně sestavit cviky je velké umění. Proto je největší jistota čerpat ze sestav, které jsou prověřené mnoha staletími. Mezi nejvýznamnější sestavy cviků pro zdraví patří právě Osm kusů brokátů.

Kondice a formování postavy

Zvyšuje čchi-kung fyzickou kondici? Dá se s čchi-kungem formovat postava? Mohu po cvičení čchi-kungu zhubnout? Neudělala byste cvičení, které by bylo šetrné a zároveň by bylo více zaměřené na budování postavy? A tak jsem vytvořila nejen živý kurz, ale díky vašemu zájmu i toto výukové video.

Při pravidelném cvičení se mě má klientka zeptala, jak je možné, že opticky výrazně zhubla a přitom má váhu pořád stejnou? Odpověď je taková, že se jí vybudovala svalová hmota a snížil počet tukových zásob. Tedy pravidelné cvičení čchi-kungu jí vybudovalo kvalitní svalovou hmotu a snížilo poměr tuků.

Na základě dobré volby cviků a dynamiky cvičení získáte opět živé, pružné a energií pulzující tělo. Posilující čchi-kungové techniky podpoří dobré trávení a spalování tuků. Svoje tělo budete opět vnímat jako hlavní zdroj, ze kterého vychází síla, stabilita, pevnost a vyrovnanost. 

Zdravá bedra a pružný pas

Rozvíjením pružnosti pasu se odstraňují blokády a orgány mohou lépe fungovat. Zlepšuje se trávení, vylučování a metabolismus. Cílem je mít aktivní a dýchající střed těla. Během cvičení poznáte svůj střed více do hloubky a naučíte se, jak mít opět silný a spokojený core a jak o něj pečovat.

Posilující a očistné čchi-kungové techniky podpoří nejen trávení, ale i emocionální rovnováhu. V oblasti středu - solaru se zpracovávají také všechny pocity, dojmy, podněty, které k nám v životě přicházejí, na emocionální úrovni.

Pomocí sestavy pro zdravá bedra a pružný pas získáte živý, dynamický a energií pulzující střed těla, který budete opět vnímat jako hlavní zdroj, ze kterého vychází vaše síla, stabilita, pevnost a vyrovnanost.

Nabírání zemské čchi

Cvičení pro každého, kdo hledá vnitřní rovnováhu, stabilitu, pevnost a zakořenění. Pomocí sestavy jedenácti cviků se harmonizuje životní energie, vitalita, zjemňuje strnulost, napětí a strach. Díky uzemňování obnovíme splynutí a propojení s Matkou Zemí, s rodovou linií a předky. Čerpání zemské čchi nás učí proudit v opakujícím se dění života: příliv a odliv, přijímání a dávání, vše v klidu a v hluboké důvěře. Posílíme tím spojení s našimi kořeny, odhodlání a rozvahu. Propojení s Matkou Zemí nás podpoří v osvobozování se z traumat a omezení, která si neseme od svých předků a která ovlivňují náš život.


Posílení ledvin a životní síly

Věděli jste, že životní síla a vitalita souvisí se správnou funkcí našich ledvin? A že životodárná esence v ledvinách slábne po 35 roku u žen, u mužů po 40? Pokud podporujeme naše ledviny pravidelným a vhodným cvičením, pomáháme tělu přeměnit proces stárnutí na vyzrávání. Díky vnitřnímu zdraví je člověk pro sebe i pro své okolí velice přínosný a hodnota jeho života roste. Pomocí této sestavy společně vyživíme esenci v ledvinách a tím významně ovlivníme proces stárnutí. 

Hormonální rovnováha

Sestava jednoduchých cviků, které dobíjejí ledviny, což přispívá k efektivnímu zvládání hormonální nerovnováhy a jejich příznaků. Cvičení upravuje lunární cyklus, příznaky menopauzy, PMS, bolestivou menstruaci a vše, co má souvislost s oslabenou dráhou Ledvin (element Voda má největší vliv na funkci našich hormonů). Tento vyvážený soubor cviků odstraní z těla stagnace, zharmonizuje a rozproudí životadárnou energii, což oceníte nejen v pracovním, partnerském, ale i běžném životě. Sestava přispívá k omlazení těla i mysli a navrací zdravé sebevědomí.

    Uvolnění krční páteře, ramen a hrudníku

Problémy s krční páteří jsou důsledkem dlouhodobého stresu a tlaku, který souvisí s psychickým napětím. Pomocí účinné sestavy cviků dochází k uvolnění krční páteře a prokrvení mozku. Jedná se o jemné cvičení, které uvolňuje ramena, hrudní páteř a oblast mezi lopatkami. 

Pohlazení těla i duše, cviky pro zdravá ňadra

Jedná se o sestavu jednoduchých cviků, které pomáhají ženám zvědomit si a rozhýbat oblast hrudníku. Cvičení čch-kung posiluje tělo celkově a tedy i ňadra. Ale je na čase se této oblasti věnovat blíže a projevit svému tělu laskavost a přijetí zase jiným způsobem. Protože právě ňadra, ve kterých je ukryta velká symbolika ženství, si právem zaslouží naši pozornost a péči.

Naučíme se nejen protahovací, posilující a masážní cviky, ale i harmonizující principy vycházející z hloubky čchi kungu, díky nimž si vybudujeme silnější vztah k našim ňadrům. Sestava probouzí větší uvědomění a přijetí svých prsou. Ňadra jsou blízko srdce, kde bydlí láska a tu našemu tělu projevíme během cvičení, které jsem nazvala POHLAZENÍ TĚLA I DUŠE.

Dynamický čchi-kung

Žijeme v době vnitřních blokád a stagnací, které brání harmonickému plynutí životní energie čchi v našem těle. Díky tomu jsme často v nepohodě, přibývá depresí, nespokojenosti a nemocí.

Pomůže nejen vhodná strava, byliny, ale zejména správné dýchání, umění relaxace a dynamické meditace. Dynamický čchi-kung je souborem svižnějších cviků, které se provádějí při naprosté koncentraci mysli a v souladu s dýcháním. Opakovaným napínáním a uvolňováním určitých svalových skupin dochází v kombinaci s mentálním cvičením k uvolnění a rozproudění energie v těle. 

Posílení imunity a obranyschopnosti

Naše imunita je z čínského pohledu mimo jiné zajišťována procesem dýchání. Jedním z hlavních štítů naší imunity jsou právě PLÍCE. Cvičením na podporu plic dodáme tělu energii, která se následně uskladní v ledvinách. Pro dobrou funkci plic je důležité pohybovat se na čerstvém vzduchu. Zařazovat pobyt v přírodě, časté procházky a turistiku. 

Veselý čchi-kung pro děti

Tradiční verze čchi-kungových cviků a sestav jsem pro vás upravila tak, aby je zvládly cvičit hravou formou děti od 3 let spolu se svými rodiči. Pro snadnější zapamatování jednotlivých kroků si pomáháme říkankami, které nám cvičení usnadní a podpoří lehkost a radost z pohybu.

Přivítáme nový den a pokloníme se Přírodě

Proměníme se v Draka na dně oceánu

Během sestavy Osm kusů brokátů se ocitneme v Pohádkovém lese plném zvířátek a bojovníků, kteří les chrání. Staneme se: Stromem, Lukostřelcem, Tygrem, Medvědem, Sovou, Orlem, Opicí i Bojovníkem.

Cvičení zakončíme závěrečnou poklepovou masáží

Sestava vlnivých dračích pohybů

Pomocí sestavy vlnivých dračích pohybů podpoříme naše sebevědomí, odvahu, statečnost, odhodlání a vytrvalost. Probudíme v sobě dračí energii (mystickou hadí sílu), která ochraňuje a dává sílu pro změnu, ovládá moudrost a rozhodnost, přináší štěstí.

Drak je symbolem mužského principu. Je energický, rozhodný, optimistický, inteligentní a ambiciózní. Je skvělé, umět se díky cvičení na tyto vlastnosti naladit.

Vlnivé dračí pohyby představují ucelený soubor cviků, které působí blahodárně na bedra, ploténky a svaly podél páteře. Cvičení podporuje meridián ledvin a močového měchýře. 

 Meditace WU-SING 

WU - SING představuje vztahy a koloběh mezi orgány nebo také "pět pohybů". Během mentálního cvičení WU-SING využíváme energie PĚTI ELEMENTŮ. Díky práci s pěti elementy dosáhneme při cvičení čchi-kung rovnováhy těla, mysli a ducha. Uvolněnost (prvek vody), houževnatost (prvek dřeva), radost (prvek ohně), usazení ve středu (prvek země), energie (prvek kovu). Cvičením WU-SING podporujeme funkci jednotlivých orgánů (ledviny, játra, srdce, slezina a plíce). Jedná se o velmi silné biocyklické cvičení, díky kterému se lépe napojíme na rytmy přírody.

Pravidelná měsíční cvičení

Podle tradiční čínské medicíny patří vždy jednotlivý měsíc některému z orgánů. V daném měsíci je pak uvedený orgán ohroženější než kdykoliv jindy během roku. Leden - močový měchýř, únor - ledviny, březen - žlučník, duben - játra, květen - srdce, červen - tenké střevo, červenec - krevní oběh, srpen - trojitý zářič, termoregulace, září - slezina, říjen - žaludek, listopad - plíce, prosinec - tlusté střevo. Pravidelná cvičení přizpůsobujeme orgánu. který je právě v konkrétním měsíci aktivní, čímž tuto oblast energeticky posilujeme. Podporování přirozených rytmů během roku je klíčem k naší vitalitě. 

Pravidelná biocyklická cvičení

Náš organismus je nerozlučně spojen s cykly v přírodě. Biocyklická cvičení jsou důležitou součástí čchi-kungu. Napojují nás na řád přírody spojený s cykly měsíce (Luny) a Slunce. Jedná se o pravidelná cvičení v rámci měsíce. Cvičíme je pouze jednou, vždy před Úplňkem a po proběhlém Novu. V kombinaci s běžným cvičením tak ve velké míře podporujeme naše přirozené biorytmy a jsme ve větším souladu s přírodou.